NEPROMARNěTE šANCI A PřIPRAVTE SI ZDRAVé SIRUPY SKORO ZADARMO: ZíSKáTE LáHVE PLNé CHUTI I VITAMíNů

Domácí sirup je plný vitaminů a chuti z louhovaných rostlin. Dalším plusem je  příprava, na které opravdu není vůbec nic složitého. Byla by škoda nevyužít jarní sílu pampelišek, kopřiv, bezu nebo třeba smrkových výhonků. Stát vás to navíc může v podstatě jen cenu cukru a vlastní práce.

Pampeliškový sirup

Ne nadarmo se pampeliška nazývá „smetánka lékařská“. Může se totiž pyšnit opravdu širokou škálou léčivých účinků. Například čistí krev, čímž detoxikuje náš organismus, pomáhá od jarní únavy, ulevuje při zánětu močových cest, udržuje ideální krevní tlak i hladinu cukru v krvi, a obsahuje také protirakovinné látky. 

  • Pampeliškový sirup je známý také jako pampeliškový med. Je ceněný pro svou jedinečnou sladkou chuť připomínající med, ale s jemnými květinovými tóny. 
  • V kuchyni se sirup používá buď přímo na palačinky či vafle, nebo jako sladidlo v čaji a dalších nápojích či do dezertů.

Na sirup si připravte:

1 litr pampeliškových květů, 2 citrony a med.

Jak na to?

Pampeliškové květy dejte do dvou litrů vody a povařte. Přidejte nakrájené citrony bez kůry a dva dny nechte louhovat. Po dvou dnech sirup sceďte, znovu zahřejte a přidejte sklenici medu. Nechte přejít varem. Horkým sirupem naplňte uzavíratelné sklenice. Pokud víte, že sirup budete skladovat delší dobu, raději ho zavařte. Skladujte na tmavém, chladném místě.

Kopřivový sirup

Kopřiva je další bylinkou s nespočtem blahodárných účinků na naše zdraví, která navíc skvěle chutná. I na ni byste tak neměli na jaře zapomenout. Kopřiva čistí krev, pomáhá při bolesti kloubů, infekci močových cest, snižuje hladinu cukru v krvi i vysoký krevní tlak, také pomáhá s alergií nebo ekzémy.

  • Sirup má obvykle zelenou nebo světle hnědou barvu a hustou konzistenci. Jeho chuť může připomínat zelený čaj s medem.
  • V kuchyni se kopřivový sirup využívá jako sladidlo do čaje, domácích limonád a koktejlů nebo jako poleva na lívance

Na sirup si připravte:

Hrst kopřiv, 5 citronů, 200 ml kyseliny citronové, 3,5 kg cukr (stejné množství cukru jako vody)

Jak na to?

Omyté a pokrájené citrony dejte spolu s kyselinou citronovou do hrnce s 3,5 litry vody a povařte. Nechte vychladnout a přidejte kopřivy. Přiklopte poklicí a do druhého dne nechte louhovat. Poté výluh sceďte, přidejte cukr a míchejte, dokud se nerozpustí. Sirup rozdělte do lahví a skladujte na tmavém s chladném místě. Trvanlivost sirupu je asi měsíc, pokud ho tedy plánujete skladovat déle, raději je zavařte.

Bezový sirup

Květy černého bezu jsou bohaté na vitaminy C, A, a vitaminy skupiny B. Výluh z nich tak účinně působí proti nachlazení, rozpouští hleny, má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Léčivé látky obsažené v květech dále pomáhají s nadýmáním, tlumí křeče v břiše a mají protirakovinné účinky.

Na sirup si připravte:

20 květů bezinek, 2 citrony, 1,5 kg cukru, lžíce kyseliny citronové

Jak na to?

Dva litry vody převařte a nechte vychladnout. Bezové květy důkladně omyjte a nechte okapat. Citrony omyjte a nakrájejte na plátky. Do zavařovací sklenice vložte květy spolu s citrony, zalijte převařenou vodou, přikryjte utěrkou a nechte jeden den louhovat v chladné místnosti. Vzniklou šťávu přeceďte přes jemný cedník a ze zachycených květů ještě vymačkejte tekutinu. Do šťávy přisypte cukr a kyselinu citronovou a míchejte, než se cukr rozpustí. Sirup přelijte do lahví a uchovávejte v ledničce. Pro delší trvanlivost zavařte.

Smrkový sirup

Každý rok na jaře obrostou konce smrkových větví zářivě zelenými výhonky. A přesně ty jsou přímo nabité zdravím. Obsahují hodně vitaminu C, který posiluje imunitu. Látky obsažené ve výhoncích mají protizánětlivé a dezinfekční účinky. S pomocí sirupu si tak ulevíte od příznaků nachlazení jako je rýma a kašel nebo zmírníte bolesti způsobené revmatem.

Na sirup si připravte:

mladé smrkové výhonky, 5 citronů, 1 kg cukru krystal, celofán, plátýnko.

Jak na to?

Smrkové výhonky důkladně omyjte. Citrony nakrájejte na plátky. Do veliké, asi tak pětilitrové sklenice začněte skládat vrstvy jednotlivých ingrediencí. Začněte centimetrovou vrstvou cukru, pokračujte plátky citronů i s kůrou a na ně dejte asi pěticentimetrovou vrstvu smrkových výhonků. Postup opakujte, dokud není sklenice plná po okraj. Pozor ale, poslední vrstvu musí tvořit cukr. Přes hrdlo sklenice dejte celofán, upevněte jej gumičkou a láhev postavte na slunné místo, ideálně okenní parapet. Po dvou až třech týdnech louhování se ve sklenici vytvoří hustý sirup. Ten přeceďte přes plátýnko a slijte do lahví. Sirup skladujte v lednici.

  • Sirup můžete používat jako lék i jako ochucení čaje nebo vody.

Zdroje informací: ČRo Sever, ČT Herbář, Apetit

2024-05-08T17:30:50Z dg43tfdfdgfd